Raid Romania

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Dupa marele mic dejun, Flemming si Mike fac planuri
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Cafeaua e servita in prova barcii, de personalul pensiunii, foaarte atent cu clientii :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Avem si un numar special, nu e vorba de dansul ploii fiindca nimeni nu doreste ploaie. E dansul cafelei de dimineata, care aduce buna dispozitie, prompt ! Se efectueaza in jurul canii de cafea, cu atentie la crivace, sa nu tulburam licoarea sau Doamne pazeste, sa n-o varsam ;) !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Un binoclu, satul de stat in barca, plonjeaza la adancime in cautare de raci probabil. Marian nu e de acord cu asta. Adica radem, glumim, dar nu parasim incinta ! Se arunca dupa el si bolboroseste cateva scufundari, pana reuseste sa il aduca de urechi la locul lui.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Binoclul e intact, se poate observa in imagine. Are ceva fluide si namol pe interior pana la jumatatea lentilelor, dar in rest e ca nou ! Il stergi nitel cu maneca si straluceste :) .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Il avem pe Flemming exuberant de buna dispozitie, cu prosopul la uscat pe ghiu si pe Mike care intre timp testeaza banchetele unei salupe, vizibil deloc incantat de confortul motorizatei .
Cateva minute mai tarziu se pun in miscare, de data asta impotriva curentului puternic al canalului, pana la intersectia cu Dunavatul. Mai sunt cam 8km si se ajunge in bratul Sfantul Gheorghe .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Una dupa alta, barcile isi gasesc drumul pe apele repezi. De data asta nici vantul nu poate ajuta si nici curentul nu e favorabil. A ramas ultima varianta : vasla si bicepsul ;) .
Desi nu e in topul preferintelor niciunuia dintre noi, lotca inainteaza incredibil de bine propulsata cu rame, chiar impotriva curentului. Se intelege de ce este barca Dunarii si a Deltei, de atata vreme .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Subsemnatul (as putea spune “suspinatul”) ramane sa faca poze si sa fluture naframe echipajelor care se pierd in Delta . Telefonul mobil este “zgarda fara lant” , el ma forteaza sa ma intorc la birou, asa ca ma despart de ultima etapa care mi-ar fi placut la nebunie : pe mare pana la Gura Portitei .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Urmatoarele doua zile si petrecerea de la Portita, vi le vor povesti ei, poate asa imi trece si mie necazul, sa nu ajung la fiecare cina, precum spunea poetul : “mananc si plang…mananc “
La acesta ora RAID-ul este in Gura Portitei, la finalul unei aventuri pe care numai cine a trecut prin Delta, si-o poate inchipui !

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

Pe langa organizatori si participanti, mai sunt cativa oameni de mare isprava, carora eu personal tin sa le multumesc.
Vorbesc aici de cei care n-au putut participa la RAID dar au ajutat ca acesta sa aiba loc.

-Razvan, Capitanul. Asa cum am mai spus aici, si-a pus la dispozitie barca, a lucrat la ea din greu sa o aranjeze pentru a fi gata la Raid, a facut 600 km sa o aduca si 600 sa o ia inapoi. Totul doar pentru a o pune la dispozitia noastra, a participantilor !

-Lipan . A facut o vela cu care barca zbura pe valurile si in vantul Razelmului :) . STiu cat de mult costa timpul lui, stiu ca a facut-o numai din pasiune, asa cum a facut si celelalte vele pentru lotcile care au participat anul trecut la TID si RAID .

-Peter, care a facut mereu cartier general in curtea si casa lui din Jurilovca, intalnindu-ne mereu cu bucurie

Sigur ca avem si alti prieteni care ne-au ajutat mereu cu vorba si cu fapta, in special cei mai "de-ai locului", cum ar fi Paul si Stefan . Paul desi nu era in localitate, a pus la dispozitia Raid-ului in caz ca mai este nevoie, barca sa .
Imi cer scuze daca uit in acest moment pe alti prieteni carora le datoram multumiri; am simtit nevoia sa punctez aceste lucruri, ca sa vedeti succint ce fel de oameni ne inconjoara in fenomenul acesta al calatoriilor pe ape :)

Scrie răspuns