Hoezo

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
orafaz
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:46 pm

Hoezo

Mesaj necitit de orafaz »

Acum vreo trei saptamani, cineva a postat aici un link cu un titlu de genul: velier foarta ieftin, pareri etc.
Am intrat si eu si mi s-a pus pata, dar nu eram foarte convins ca voi cumpara o barca, fiindca mi se mai intamplase si altadata sa ma razgandesc.
Discutiile cu Impaiatu, Nicu si Home Made m-au convins si virusat ireversibil si iata-ne sambata (27.08) de dimineata legand la masina peridoglul lui Nicu 7 metri, caruia ii multumesc inca o data.
La ora 6:30 fixam ca destinatie finala Willemstad, NL si impreuna cu Impaiatu si Home Made demaram catre autostrada Bucuresti-Pitesti.
Dupa aproximativ 30 de ore, oprim in Willemstad, intr-o marina mica dupa standardele olandeze, dar care cred ca adapostea mai multe barci decat sunt in toata Romania.

Imagine

Barca era pe apa, chiar in fata biroului dealerului (cea mai mica de pe acolo).

Imagine

La inventarul pe care l-am facut, am constatat ca avea toate dotarile despre care citisem in anunt, chiar mult mai multe, adica:

Motor Mariner 5 cai
Statie Radio
Autopilot
Roll foc
Set complet de vele - in afara de randa si genovez, mai sunt vreo doi saci cu vele pe care nici nu am apucat sa-i deschid
Primus cu trei butelii de rezerva
Sistem electric complet cu iluminare cabina, plus charger pentru baterie
Log
Barometru
Compas
Ancora de rezerva
O gramada de vinciulete, scripeti, tacheti, parame etc

Am dormit toti trei in barca fara nici o problema, in afara de zdranganitul vantului prin greementul nostru si al celorlalte barci din jur.

Imagine

Dimineata, Nea Nicu ramane la masina ca sa inlocuiasca suportii originali ai peridocului cu cei pe care ii facusem eu (mai inalti), iar eu, Sorin si Taco (cetateanul de la firma) am plecat la o plimbare de doua ore catre un santier naval de unde urma sa ridicam barca cu macaraua. S-a mers numai cu motorul de 5 cai, pe valuri si vant de prova. Barca s-a comportat excelent, iar asta a fost cel mai bun test pe care il puteam face, avand in vedere canu intentionez sa o folosesc in conditii mai grele decat cele pe care le-a infruntat in Hollands Diep. Drumul a trecut printr-o ecluza, motiv pentru care ne-am umplut amandoi gurile cu pietre.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am ajuns la macara, am dezechipat barca, am pus-o pe peridoc, apoi ne-am intors la biroul dealerului pentru incheierea afacerii.
M-am simtit cam de rahat cand, desi numarasem de doua ori banii, dealerul mi-a zis ca sunt mai putini cu 50 EUR, pe care nu a mai vrut sa ii accepte, motivand ca doreste sa ne ofere un pranz in oras.

Willemstad este cam cel mai misto loc in care am pus piciorul, un vechi fort cu doua marine pline de barci de toate natiile.

Imagine

Imagine

Drumul de intoarcere a fost mult mai lung si mai obositor, dar miercuri seara pe la 22:30, dupa o suta si ceva de ore si 5004 km barca intra linistita in curte.

Evident, intoarcerea in Romania este o experienta de tot cacatul, mai ales ca am ales ca drum de intoarcere varianta prin Drobeta Turnu Severin, oras ale carui strazi arata mai rau decat cele din orasele vecinilor iugoslavi.

Mai multe poze si cateva filmulete, aici.
Ultima oară modificat Lun Dec 17, 2012 8:53 am de către orafaz, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hoezo

Mesaj necitit de skipper »

Inati de toate felicitari pentru trei lucruri: intai pentru achizitie - acum ai si tu lucrul tau, apoi pentru expeditia pana in Holandia si apoi pentru ca ai asa prieteni pe care te poti baza 4000km.
orafaz scrie:Acum vreo trei saptamani, cineva a postat aici un link cu un titlu de genul: velier foarta ieftin, pareri etc.
Musai sa-i dai o cinste, se supara barca altfel!
orafaz scrie: Discutiile cu Impaiatu, Nicu si Home Made m-au convins si virusat ireversibil si ...
Si lor, chiar mai multe. Si mai poti chema si altii participanti la operatiunea Botezul: masa si dansul!
orafaz scrie: La inventarul pe care l-am facut, am constatat ca avea toate dotarile despre care citisem in anunt, chiar mult mai multe...
Treaba nemteasca: daca avem o barca ne ingrijim de ea!
orafaz scrie: ... S-a mers numai cu motorul de 5 cai, pe valuri si vant de prova. Barca s-a comportat excelent, iar asta a fost cel mai bun test pe care il puteam face, avand in vedere canu intentionez sa o folosesc in conditii mai grele decat cele pe care le-a infruntat in Hollands Diep.
Vestea buna e ca ai barca! Vestea proasta e ca esti virusat iremediabil! Welcome to the club!
Nu zi Hop pana nu sari: asteapta numai pana la vara sa vezi unde te va duce barca asta! Sa dea Domnu' sa poti tu suporta cat duce barca asta!
orafaz scrie: Total price: 1700 barca, 100 macaraua, vreo 600 motorina, vreo 20 vinietele plus alte mici cheltuieli neprevazute, total aproximativ 2500 EUR (cam cat catargul si velele, daca le iei separat)....
Rusine, tovarasi, rusine! Numai echipamentele de pe barca asta valoreaza aproape dublu fata de pretul cat ai dat tu pe ea!
Sa te bucure!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

orafaz
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:46 pm

Re: Hoezo

Mesaj necitit de orafaz »

Absolut de acord cu tot ce ai spus, skipper. De fapt nici nu aveam cum sa nu fiu de acord, in calitatea mea de Matrose zum Deck schrubben ;)
Ti-as da o cinste numai pentru vorbele frumoase.

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Hoezo

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

tovarasi, marinarilor! ce-ati consumat voi la discutiile alea care l-au "virusat ireversibil" pe colegul Orafaz ar trebui raspandit spre publicul larg. buna treaba ati facut, vant prielnic de acum inainte.

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Hoezo

Mesaj necitit de x_petrolist »

Felicitari Costin.
Dan, la intilniri s-au consumat multe dar nimic nu te viruseaza mai mult decit preluarea timonei unui velier.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Hoezo

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

x_petrolist scrie:Felicitari Costin.
Dan, la intilniri s-au consumat multe dar nimic nu te viruseaza mai mult decit preluarea timonei unui velier.
de cind am prins un rasarit la timona stiu si eu asta... insa de la virus pina la achizitia unei barci mai trebuie sa fie ceva... poate in mancare, poate in aer, poate in suc... nu stiu.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hoezo

Mesaj necitit de skipper »

dan_matiesanu scrie:...de cind am prins un rasarit la timona stiu si eu asta... insa de la virus pina la achizitia unei barci mai trebuie sa fie ceva... poate in mancare, poate in aer, poate in suc... nu stiu.
Poate in banca???
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

orafaz
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:46 pm

Re: Hoezo

Mesaj necitit de orafaz »

In banca in nici un caz, skipper, caci daca ar fi fost ceva ca lumea acolo, nu mai discutam acum ca am luat-o pe cea mai mica din marina.
Multumesc, Aurelian, pentru popularizarea fotografiei pe toate site-urile de profil :)

orafaz
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:46 pm

Re: Hoezo

Mesaj necitit de orafaz »

Poze de la prima iesire pe Siutghiol.
http://s430.photobucket.com/albums/qq22 ... 07%202012/

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hoezo

Mesaj necitit de skipper »

orafaz scrie:Poze de la prima iesire pe Siutghiol.
http://s430.photobucket.com/albums/qq22 ... 07%202012/
Frumos! Asta e prima iesire de cand ai luat-o?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns