Un tangon, doua tangoane

Minitehnicus 2: instaleaza scule noi pe barca veche (sau noua)!
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Un tangon, doua tangoane

Mesaj necitit de Florio »

La "echipamente" , gandesc eu, ar trebui sa bifam si problema procurarii sau confectionarii acestui maiastru instrument :) .
De procurat stiu, intrumentul Ebay ar trebui sa rezolve cate ceva. Dar intreb cunoscatorii:
aici in tarisoara nu exista o metoda de a face rost de un tangon ? De a confectiona unul ?
Mare galagie n-ar trebui sa iste un bat de aluminiu (anodizat sau ba) cu cate o prindere la fiecare capat. SI o sina mica prinsa de catarg .
Regret tare mult industria Ceausista, care ar fi rezolvat asa o problema in doi timpi si trei miscari.

De pilda eu as vrea sa am un tangon extensibil, intre 3 si 4 m (nu va ganditi la porcarele, ca alea le postam la rubrica de bancuri :) ).
Daca afla cineva sau are o idee, abia astept sa ne dialogam, cu multumiri anticipate !

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Un tangon, doua tangoane

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:La "echipamente" , gandesc eu, ar trebui sa bifam si problema procurarii sau confectionarii acestui maiastru instrument :) .
De procurat stiu, intrumentul Ebay ar trebui sa rezolve cate ceva. Dar intreb cunoscatorii:
aici in tarisoara nu exista o metoda de a face rost de un tangon ? De a confectiona unul ?
Mare galagie n-ar trebui sa iste un bat de aluminiu (anodizat sau ba) cu cate o prindere la fiecare capat. SI o sina mica prinsa de catarg .
Regret tare mult industria Ceausista, care ar fi rezolvat asa o problema in doi timpi si trei miscari.

De pilda eu as vrea sa am un tangon extensibil, intre 3 si 4 m (nu va ganditi la porcarele, ca alea le postam la rubrica de bancuri :) ).
Daca afla cineva sau are o idee, abia astept sa ne dialogam, cu multumiri anticipate !
Tocmai azi ce ma gandeam la o metoda de a face rost de un ghiu nou care e tot o teava de aluminiu: depozitele de fier vechi. Lasat vorba pe la ei ce fel de teava trebuie si aia cand prind asa ceva dau telefon si problema e rezolvata. Asta daca nu vrei sa cumperi direct teava de pe la vreun depozit si gata daravela.
Capetele fie le cumperi de pe bay ca se gesesc la set fie presezi teava pe 10 cm si ii dai gauri sau o tai in forma de carlig si rezolvi problema.

PS Am fost acum in Obor si am vazut ca au la vanzare la tarabe capete de bare de aluminiu din care un strungar maserias poate face fara probleme varfuri de tangon.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns