Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Despre cursele de barci, regate, raliuri, transaturi, et caetera
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de Florio »

Un lucru am remarcat: previziunile au fost depasite...nu cu mult: cam la dublu :D :D :D

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de n.adrian »

Florine, din nefericire, cand e vant bun, ca cel de duminica, nu se mai tin curse :((

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de Litovoi »

Deci, am participat la invitatia lui Adrian la regatele astea doua, pe mine ma interesa in primul rand sa vad cum e pe un velier, sa vad daca am rau de mare si sa cunosc si eu ce fel de oameni sunt cei din zona yachtingului pe barci mari.
2. n-am rau de mare
3. oamenii sunt ca peste tot, si primitivi si oameni frumosi, dar aici aia de sunt frumosi sunt chiar foarte foarte frumosi(nu la aspect ma refer). Am cunoscut un nene din Constanta, il cheama Vali, se vede dupa fata ca e aprig si il cred pe Adrian ca e in stare sa fie in 2 secunde la varful catargului de 24m, m-a invatat "hard way" pericolele si greselile la bordul unui velier in cursa. Alex Mihaita, skipperul de pe Incognito(barca de pe primul loc), vezi la el ca are vantul, vela si apa in sange, numai cu ochii in vele si urechile in aer ne-a condus print-un vant de cca. 40noduri(75km/h) si valuri de 6m, in conditiile in care comisariatul de cursa chemase toate barcile in port, inchisese concursul si le tzatzaiau chilotii pana nu au vazut toate barcile la chei. Nu ii enumar pe toti, dar am avut ocazia la il cunosc ma bine pe Haralamb(oceanya), e super tare omu, dar nu arata fatza tot ce stie el(azi ne-am dat pe snagov cu Oceanya, sa traim noi). Si m-a mai impresionat proprietarul barcilor pe care ne-am dat noi, Bogdan, cat de normal, atent si cat bun-simt are. Si Irina, doamna cu care am mers in si din Bucuresti, e o persoana foarte interesanta.

Multumim Adi de invitatie si Nicoletei de ajutoare.
As mai povesti dar sunt prea multe idei in capul meu, si sunt inca "la cald"

PS: aaaaa, si ca sa reintru in registrul meu, e plin de femei bune, dar maritate.

1. Pe un velier e fain, si la mal si in mars.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Un lucru am remarcat: previziunile au fost depasite...nu cu mult: cam la dublu :D :D :D
S-a intamplat un lucru destul de rar pe la noi: vremea a venit din est.
In mod normal in Ardeal si Muntenia fenomenele meteo vin din vest, numai ca acum au venit de la o depresiune formata rapid in nordul Crimeei care a generat un tren de fronturi scurte si foarte violente. Nici acum nu s-a terminat, centrul e pe Chisinau si frontul in disipare peste Carpatii de curbura.

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de skipper »

Litovoi scrie:Deci, am participat la invitatia lui Adrian la regatele astea doua, pe mine ma interesa in primul rand sa vad cum e pe un velier, sa vad daca am rau de mare si sa cunosc si eu ce fel de oameni sunt cei din zona yachtingului pe barci mari.
2. n-am rau de mare
3. oamenii sunt ca peste tot, si primitivi si oameni frumosi,.....
PS: aaaaa, si ca sa reintru in registrul meu, e plin de femei bune, dar maritate.
1. Pe un velier e fain, si la mal si in mars.
Welcome to the club!
Vestea buna e ca te-a prins microbul asa, pe nesimtite, vestea rea e ca iahtingul asta e ca sifilisul: daca-ti intra in sange nu-ti mai iese!

1. Da' parca mai fain e in mars, cu vele, sub luna plina si mare 1!
2. Nu ai rau de mare DEOCAMDATA. Toata lumea are, si Dame Ellen are, depinde de conditii. Brava tie ca ai otolitele mai lenese!
3. Barca e ca un amplificator: aia rai sant si mai rai iar cei buni sant si mai painea lui Dumnezeu la bord!
4. In caz de faine si maritate, mai insista!


Ce ti-a placut cel mai mult?
Ce nu ti-a placut?

Ai niste poze cu marea aia rea si cu valurile de 6 m?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Litovoi
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 131
Membru din: Joi Mai 12, 2011 9:37 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de Litovoi »

raspund ca sa nu tac din gura, dar:

n-am nicio poze de duminica pe apa, pentru ca la coborarea sub punte dupa vestele de salvare(descult) am cazut in toate pozitiile si m-am lovit de toate contondentele din salon, nu as mai fi coborat pentru un amar de camera nici sa ma pici cu ceara. Cu toate ca acum regret.

La intrebarea "Ce mi-a placut si ce nu mi-a placut" nu prea am cum sa raspund, ca m-a incantat activitatea ca intreg. Desi nu e frumos, in calitatea mea de nimic in yachting, pot spune ca si aici proportia de amatori, dilentanti si oameni care nu stiu ce fac, se pastreaza ca in viata civila. Dar din punctul meu de vedere, care imi suspend judecatile, fiecare are farmecul lui, si motive sa fie iubiti si admirati de cineva. Sa fim sanatosi.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie: Ce ti-a placut cel mai mult?
Ce nu ti-a placut?

Ai niste poze cu marea aia rea si cu valurile de 6 m?
Raspund si eu la intrebarile neadresate mie :D .

Cel mai mult mi-a placut cum facea barca surfing taind doua jerbe de apa in borduri. Cam cum te dai pe derdelus cu sania .
Insa linia dintre foarte bine si foarte rau in cazul asta este foarte fragila. Valul venit din pupa, trebuie preluat perfect, cu un unghi luat in functie de inaltimea lui (valului). Altfel iti rasuceste barca iar urmatorul val te surprinde ca upercutul lui Bute :) . Daca reusesti sa il abordezi pe unghiul perfect, te trezesti pe saniusul unei pante foarte abrupte, dar asta nu e tot. E bine sa nu astepti sa intri in valul din fata, ci sa tai oblic panta, ca un surfer...dupa care o iei de la capat cu valul urmator.
Valurile pacatoase ale Marii Negre sunt cunoscute ca fiind foarte abrupte. Asta inseamna ca odata aflat pe creasta ai mari sanse sa prinzi aer la elice, lucru prost , fiindca ramai o secunda-doua fara guvernare, daca mergi cu motorul. Daca esti cu vele, iarasi risti ambardeea intre valuri :) .
De aia e bine cand Marea Neagra se dezlantuie peste forta 6-7, sa-i lasi pe simpaticii astia de mai sus, cu veliere de 54 picioare, sa se bucure de vant si val :) .
Ca noi cu barcute mai mici, ne muram in adrenalina prea tare :) .

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de Florio »

Iar poze, nu, nu am.
Cand i-am spus lui Cosmin sa filmeze si el ceva, s-a uitat la mine ca la un lunatic : "nu vezi ca siroiesc de apa ?!?"
Insa peisajul merita filmat !!! Miscarea marii, urletul vantului, coamele spulberate ale valurilor si lamele de spuma...manevrele barcii printre ele, iata ceva ce as fi revazut cu nesat :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:
skipper scrie: Ce ti-a placut cel mai mult?
Ce nu ti-a placut?

Ai niste poze cu marea aia rea si cu valurile de 6 m?
Raspund si eu la intrebarile neadresate mie :D .

Cel mai mult mi-a placut cum facea barca surfing taind doua jerbe de apa in borduri. Cam cum te dai pe derdelus cu sania . .
Da' niste poze sau filmari ai si tu?
Nu de alta dar vreau sa vad si eu valurile alea faimoase de 6-7 metri pe care le lauda toata lumea dar nimeni nu are poze si asa traim din povestiri.

Later edit: gand la gand cu bucurie! Merita filmat cu orice pret ca sa ne putem bucura post-festum in cadru festiv!
Florio scrie:Iar poze, nu, nu am.
Cand i-am spus lui Cosmin sa filmeze si el ceva, s-a uitat la mine ca la un lunatic : "nu vezi ca siroiesc de apa ?!?"
Cu ce erati imbracati, ce echipament ati avut?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de Florio »

Aveam cu totii pe exterior hanoracele acelea rosii, impermeabile la vant si ploaie, luate de la Decathlon.
Nu sunt cine stie ce firma, dar materialul, gluga si inchiderea manecilor si-au facut foarte bine treaba. Eu mai aveam pe dedesubt un trening gros si gluga aferenta, deci la corp nu imi era frig. Insa dardaiam numai din jerbele de apa ca gheata care imi spalau fata si mainile la rastimpuri.
Apa era rece, adusa din larg de furtuna din zilele anterioare, dar n-ar fi fost bai, daca nu amplifica efectul vantul ala taios.

Scrie răspuns