Cupa Americii

Despre cursele de barci, regate, raliuri, transaturi, et caetera
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Echipa ETNZ bucurandu-se ca au castigat finala de match race la Plymouth pe 17 sept.
Cam asa s-a vazut sarbatorirea din barca fotografilor. Don't drive drunk nu se aplica!

Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

In sfarsit am reusit sa selectez si editez fotografiile de la Plymouth din septembrie.

Bucurati-va ochii!

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de Florio »

Ce ambarcatiuni, ce echipamente, ce clasa !
Am vazut fotografiile de la cap la coada si acum am treaba: le reiau de la coada la cap :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Iata ca se poate trai bine ca sportiv si din sailing nu numai din fotbal.
De exemplu am aflat cu bucurie ca salariul lui Russell Coutts e de numai 10.000.000. USD pe an.

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de menestras »

"Bucurati-va ochii!"

Bogdaproste boierule, ca frumoase poze mai facusi p'acolo pe la Englitera aia a ta pe unde te preumblasi.
Da' am si eu o intrebare. Nu puteau astia sa faca asa frumoasa plimbare pe garla aia a lor mai dupa treieratul graului asa ca sa fie nitel soare? Sau macar inaite de porumb si soreata, ca e vremea mai blanda si nu ar mai fi stat cu picioarele in apa aia rece ca zama de varza in ajunul Bobotezei.
Sa ne traiesti si sa te duci si pe la 'talieni cand s-o mai face comedie d'asta.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Pai asta era "vreme buna" la ei. Ploua odata la 15 minute, zici ca era unul la robinetul de dush. Asa am inteles de ce din garderoba unui britanic nu lipseste umbrela.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Saptamana asta toata floarea cea vestita a echipei Oracle din Cupa Americii si-a migrat conturile de Facebook: din conturile personale (limitate la 5000 de prieteni ) la conturi de Athlete *numar nelimitat).
Intai Coutts apoi Spithill. Frumos!
Dar si ei sant oameni chiar daca sant platiti cu salarii de 8 cifre.
La cele doua etape disputate anul asta din World Series, James Spithill a fost clar mai bun decat RC. Ma si asteptam ca Ellison sa-l inlocuiasca dupa Cascais dar nu, nici dupa Plymouth nu s-a auzit nimic. In schimb saptamana asta RC a scris pe profilul personal ca nu mai skippereste el la etapa de la San Diego de peste 2 sapt, a fost inlocuit si el ramane seful executiv al echipei Oracle si o sa mai face ceva "real job onboard". JS ramane ca skipper si la San Diego. Bun, treaba lamurita, Larry Ellison, patronul de la Oracle nu prea e obisnuit cu insuccesele.
La cateva zile distanta de anuntul lui RC, JS deschide noul profil de atlet pe FB cu niste poze dar nu cele mai recente poze, au o gramada de poze super-ok cu el in cele doua etape de ACWS.
S-a grabit sa puna la profil cu o serie de poze vechi de cand l-au batut ei pe Bertareli la Valencia, el fiind la carma.
Daca RC are 4 cupe castigate la activ, sa arate si JS ca are si el ceva istorie in spate, n-a venit chiar de ieri ca atatia altii. Noul skipper la Oracle 4 e Darren Bundock, fara istorie in Cupa Americii dar burdusit de experienta in catamarane.

Pozele lui Spithill

Flotorul tribord al trimaranului BMW Oracle. cu una din variantele de deriva mobila in forma curba pt a genera portanta
Imagine

Cu faimoasele gadgeturi, inclusiv display in ochelari
Imagine

Iar aici e faimosul trimaran BMW Oracle Racing care i-a umilit pe cei de la Alinghi.

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

De maine incepe o noua serie in ACWS la San Diego. 5 zile de curse si transmisii video ca la americani! Popcorn ready!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de skipper »

Azi la 23.00 (ora Romaniei) incep intrecerile serioase in America's Cup World Series.
Live pe canalul lor de Youtube
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Americii

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:Azi la 23.00 (ora Romaniei) incep intrecerile serioase in America's Cup World Series.
Live pe canalul lor de Youtube
Super !
Asta-mi mai trebuia.De cand ai pus link-ul am ramas cu ochii pe ecran, desi la ora asta imi pun scobitori la pleoape. :)
Ce facusi Skippere, ne dai drogul cu youtub-ul ? :)

Scrie răspuns