Lansari la apa

Experientele legate de creat obiecte plutitoare.
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Lansari la apa

Mesaj necitit de Florio »

Pentru cine isi construieste o barca si isi pune problema metodei de lansare, am gasit un filmulet edificator :


Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de Florio »

Dar ca spectator e bine sa pastrezi o distanta, cat sa nu se umezeasca nadragii:


home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de home made »

nu-i asa ca nu a-ti dori asa ceva?

http://youtu.be/rDgKIPaW5xY

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de Florio »

home made scrie:nu-i asa ca nu a-ti dori asa ceva?

http://youtu.be/rDgKIPaW5xY
Aoleeu !
Am trecut ca dependentii, prin toate fazele, de la calm la furie, negare si acceptare :)O .

La inceput mi-a placut, apoi am cazut in extaz. Pe urma m-am enervat, am injurat nitel si m-am potolit, am dat din umeri, dupa care am revenit la extaz.
Climaxu' ei de treaba !

Cum lucreaza aia asa, domnule ? Cum li se potrivesc toate, cum folosesc pentru fiecare operatiune scula potrivita ? :) Cum de nu bate unul un cui la repezeala cu patentul? Cum intra toate subansamblele acolo unde trebuie ?

Cum fac asa o barca superba fara sa modifice "nitel" proiectul initial ? :D
Sa traiasca mamicutele lor de marangozi, ca strasnica treaba stiu a face !

P.S>
Necazul meu a venit odata cu raspunsul la intrebarea : Cand vom avea si noi romanii asemenea ateliere de nascut asemenea barci ? Pai...niciodata. SI dupa ce mi-am raspuns, mi-a trecut si m-am bucurat de film in continuare :)
Multumesc Nicule !

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de skipper »

home made scrie:nu-i asa ca nu a-ti dori asa ceva?
Dragilor, am voie sa nu-mi placa barca dar sa mi-placa cum lucreaza ceasornicarii aia la ea?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de home made »

sa nu credeti ca bat cimpii,cautati-mi o hala,materiale,un plan bun(adica bine executat,de planuri gresite m-am saturat)si va faca una din asta,....cit ma mai duc
balamalele.
capitane!ce nu-ti place la barca?e acra?sau nu-i de cupa volvo?diferenta este dintre mobila de nuc si cea de plastic sau diferenta dintre dusenberg(ala de la muzeul tehnic,dac-o mai fi !)si un lexus,ce-ai prefera?
( astept replica!) :D

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de home made »

asa ca sa va ridic tensiunea,alte fineturi:
http://www.flickr.com/photos/87447499@N07
numa' buna de razelm cu un vintul casei!

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de home made »


Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de skipper »

home made scrie:..capitane!ce nu-ti place la barca?e acra?sau nu-i de cupa volvo?diferenta este dintre mobila de nuc si cea de plastic sau diferenta dintre dusenberg(ala de la muzeul tehnic,dac-o mai fi !)si un lexus,ce-ai prefera?
( astept replica!) :D
Pai e simplu: asta nu e o barca, e un bibelou. Destinata sa iesi dimineata din marina Royal Yacht Club, faci o regata in Solent (= o miuta in lighean) si pana la inserat esti inapoi legat in marina ca sa te poti lauda seara la pub ca ce bine a fost! Pas!

Chestie de gusturi: Intre Duisebeng si Lexus as prefera Land Roverul Discovery 110 care trece peste tot. Sau Duisenbergul ca sa-l vand si sa-mi iau un Discovery si o pensie!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

lipan
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 109
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:16 pm

Re: Lansari la apa

Mesaj necitit de lipan »

home made scrie:un plan bun (adica bine executat,de planuri gresite m-am saturat)
Azi mi-am dat seama cât de important este acest lucru.
Am lucrat şi eu cu un plan şi două cote erau greşite (cotele mai mici, adunate, nu-mi dădeau cota maximă înscrisă în plan). Le-am aflat până la urmă, scăzând şi adunând (unde mai pui că planul era în inchi), însă mie mi s-a întâmplat la ceva mic şi simplu.
Oare ce o fi la un plan pentru o barca precum cea din film care imi place enorm.

Scrie răspuns