Kit meteo pentru ambarcatiuni

Minitehnicus 2: instaleaza scule noi pe barca veche (sau noua)!
Scrie răspuns
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Kit meteo pentru ambarcatiuni

Mesaj necitit de Florio »

Am primit astazi link-ul acesta : http://www.oregonscientificstore.com/Or ... undle.data

Ati intalnit ceva asemanator? Ce parere aveti, merita acesti banuti ?

ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Re: Kit meteo pentru ambarcatiuni

Mesaj necitit de ghrt »

Pe Barcaholic găseşti userul "windsurf" sau "windsurfing" (Lulu), care şi-a montat aşa ceva la baza de la hotelul Picadilly din Mamaia, vezi dacă e ok şi ce marcă are. Mie mi s-a părut cam plasticăraie, dar el era optimist.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Kit meteo pentru ambarcatiuni

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Am primit astazi link-ul acesta : http://www.oregonscientificstore.com/Or ... undle.data

Ati intalnit ceva asemanator? Ce parere aveti, merita acesti banuti ?

Poate c-o fi buna pentru acasa sau de pus pe hotel in Mamaia dar pt barca mi se pare fragila, prea incarcata (cui i-ar folosi punctul de roua iar indicatorul de directia vantului nu-l poti folosi in miscare) si prea scumpa!

Si un alt defect: este electronica si asta se poate strica f usor pe mare. Cele mecanice sant simple, ieftine si functioneaza ani si ani!
Imagine
Ultima oară modificat Joi Iul 28, 2011 10:13 am de către skipper, modificat 1 dată în total.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kit meteo pentru ambarcatiuni

Mesaj necitit de Florio »

Pai de aia postez aici, sa vad feedback-ul navigatorilor . Doua opinii sunt, ambele negative.
SI nu cutez sa nu tiu cont de parerea lui herr Oberbootsmann :)

P.S>
Putem folosi topicul pentru aparatura care merita a fi pusa pe ambarcatiuni ...ca e nevoie.
Ultima oară modificat Lun Aug 01, 2011 3:25 pm de către Florio, modificat 1 dată în total.

byteworks
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:22 pm

Re: Kit meteo pentru ambarcatiuni

Mesaj necitit de byteworks »

Eu am asa ceva pus pe casa, pentru un proiect de aplicatie mai vechi. Pe casa e buna (desi vantul nu l-a dat niciodata bine), dar n-ar ce cauta pe o nava.

Proiectul cu WS2300 , si informatiile in timp real (daca merge serverul).

Thor
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mai 03, 2011 10:12 pm

Re: Kit meteo pentru ambarcatiuni

Mesaj necitit de Thor »

Eu am in curte, la mare, un OREGON SCIENTIFIC - Profesional Weather Center - Model WMR200 / WMR200A. Este destul de destept dar... casnic.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kit meteo pentru ambarcatiuni

Mesaj necitit de Florio »

Categoric barometrul clasic nu trebuie sa lipseasca de pe barca. Macar sa o poti intinde daca vezi ca scade brusc .
Ma gandeam la niste aparate mai actuale care sa il dubleze, dandu-ti mai multe indicatii decat stormy,rain,fair,dry (muscat ;) ) .
Am observat ca nu te poti baza serios pe previziunile meteo pentru zona romaneasca de Mare Neagra . Inclusiv ultimele weekenduri au fost pe langa previziuni in ceea ce priveste vantul, pe site-urile de specialitate. Sambata, jumatate de zi a batut un nord de 20 noduri, in locul unui vest previzionat la 8 noduri. Cam grosolana eroarea :)
Dar a fost fun pe mare :) Cu tertarolele de rigoare :)

Scrie răspuns