Delivery Anglia-Grecia

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de Florio »

Salutari de la prietenul nostru Romeo, mare iubitor de ocean, barci si pooridge :) !
Dupa cum stiti, acum doua saptamani a primit un telefon de la un domn din U.K. , care l-a intrebat pe amicul nostru dornic sa faca acest delivery, tot felul de lucruri de-ale COLREG-ului si navigatiei. Un fel de examen la primele ore ale diminetii. In urma acestui interviu pe nebaut-cafeaua, s-a stabilit (nici nu se putea altfel) ca e suficient de calificat sa duca la bun sfarsit acest delivery .
E vorba despre un Cheoy Lee 48' din '77, care pleaca din Ipswich si trebuie sa ajunga in Levkas.
Barca are un nume frumos, "Dreamers of the day " .
Ieri, 18 iunie, au plecat din Ipswich. Barca are transponder AIS si e vizibila pe Marine Traffic, avand MMSI 235034483.
Romeo e un baiat simpatic si norocos, insa de fiecare daca cand se apropie de U.K., norocul lui culinar se propteste in pooridge :) . Il compatimesc din adancul sufletului si compensez in mica mea croaziera de familie pe Dunare si Marea Neagra, lovind napraznic in toate specialitatile romanesti, inclusiv clasicul gratar cu lemne de plaja salbatica :) .
Totusi avem semnale de pe Dreamers, ca a scapat pana in prezent de tortura cepei prajite . Mult succes si cat mai putin pooridge !
Ca sa lasam glumele si sa ne intoarcem la cele ce ne intereseaza, ne mai spune ca marea este oglinda, iar conditiile meteo sunt cele clasice ale Angliei :) .
Vant bun si mare linistita, Romeo !

Daca momentul sosirii in Levkas va fi propice, poate ne intalnim impreuna in Grecia, pe lebada lui Nicu Home-made. Ar putea fi o saptamana de relache marin, dupa acest delivery :)

Avatar utilizator
shark
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:17 pm

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de shark »

chiar ma intrebam ce face ........de na dat nici un semn .....
Sper sa aibe parte de o aventura frumoasa si de vreme buna (fara furtuni)...

Cum naiba se cauta dupa MMSI .....?

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de home made »

..si uite asa romanii reusesc fara pile si interventii UE,sa ia locurile de munca oamenilor,vrednici la pub,din anglia.poate cu ocazia asta romeo le va schimba gusturile culinare,avind in vedere ca-i membru de frunte al CCAP.sa-i uram bafta si multa bere bruna la bord.sa-i trimitem si niste mici?

Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de Pelicanul »

shark scrie:chiar ma intrebam ce face ........de na dat nici un semn .....
Sper sa aibe parte de o aventura frumoasa si de vreme buna (fara furtuni)...

Cum naiba se cauta dupa MMSI .....?
Intri pe http://www.marinetraffic.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Acolo ai doua zone de cautare. In stinga sus ai trei cimpuri (go to area, go to port, go to vessel). Click la "go to vessel" si bagi numele. In dreapta sus ai un singur cimp "search". Daca vasul are AIS deschis il gasesti in stinga sus dupa nume. Daca are AIS inchis il gasesti in dreapta sus dupa MMSI (bagi numai numarul) sau dupa nume. Avem "Dreamer of the Day" http://www.marinetraffic.com/ais/shipde ... =235034483" onclick="window.open(this.href);return false;. Not currently in range. "Abonatul Vodafone are telefonul inchis sau nu se afla in aria de acoperire!" :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de skipper »

Barca se cheama "Dreamers of the day" si azi am ajuns in marina St Peter din insula Guernsey pt aprovizionare.
Maine plecam de-a lungul coastei si daca vremea permite trecem Biscaia direct. Daca nu, oprim in Brest.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

lipan
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 109
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:16 pm

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de lipan »

Bre, activează şi matale transponderul ală dacă nu-ţi mănâncă mult corent să te vedem şi noi pe trafic marin că eu am băgat codul matale şi mi-a afişat "out of range", iar în port am luat barcă cu barcă şi nu te-am găsit.
Câţi sunteţi la bord?
Drum bun!
Aşteptăm aici cu nerăbdare următoarele mesaje şi, mai ales, poze.

Avatar utilizator
shark
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:17 pm

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de shark »

Mie imi apare pe traffic marine ca ultima pozitie ar fi .....Felixstowe

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de skipper »

il verific maine dimineata cand plecam spre Bretagne
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de skipper »

Azi la 12dupa 24 de ore de F4-6 ambele catarge au plesnit ca niste scobitori.
Am dat Panpan si am intrat la remorca intrun port mai sus de Brest.
Fara raniti, numai barca sia pierdut greementul. Era asigurata.
Echipajul se repatriaza.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
parshulea
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 61
Membru din: Mie Apr 20, 2011 11:35 pm

Re: Delivery Anglia-Grecia

Mesaj necitit de parshulea »

Catarge de lemn batrane. Slava Domnului ca nu au cedat in mijlocul lui Biscaia. Ne pare rau ca s-a gatat asa, dar suntem fericiti ca esti OK. Ne vedem saptamana care vine in Bucuresti.

Scrie răspuns