Akali

Experientele traitului pe barca.
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Akali

Mesaj necitit de skipper »

Cand am fost la Sulina, mai acum doua saptamani, pe drumul de ape de la Tulcea am depasit cu salupa rapida ceva ce, prin ploaia marunta si geamurile naclaite, mi s-a parut a fi un velier cu catargul dat jos. Imi parea rau ca n-am reusit sa-i fac nici o poza!
Peaste cateva ore m-am nimerit pe cheu la Sulina cand barca asta tocmai trecea la vale, grabita sa iasa de pe Dunare si sa ia in sfarsit calea marii.
Imagine
I-am strigat de pe mal unde se duc, cel de la timona mi-a aratat spre gura fluviului si apoi a strigat inapoi "Bosforus, Bosforus".
Le-am urat in gand drum bun, vant larg si mare lina si m-am dus intr-ale mele.
Peste numai cateva ore gasesc barca legata frumusel la cheu si nimeni pe ea, o pazeau doar cativa din flamanzii catei vagabonzi ai locului. Steg unguresc, multa cale ati batut pana aici.
Imagine
Ma intorc mai spre seara si tot nu era nimeni. Bat in roof si aud zgomote inauntru, e de bine. Iese un tanar blond pe care il intreb in engleza daca are nevoie de ceva, il pot ajuta cu ceva. Nem tudom, nem tudom! Si striga in barca dupa cineva de ajutor: Anna, Anna!
Iese si Anna, o unguroaica frumoasa conform standardului cu care santem obisnuiti. Ea stia engleza asa ca putem conversa putin, ca era cam a ploaie. Ce-am aflat:
- Ii cheama Anna si Lajos.
- Plecasera din Budapesta pe 18 sep si au stat mai mult la ancora decat in marine.
- Barca lor era un Balaton 33, n-am mai auzit de modelul asta.
- Intentia era sa coboare pana in Grecia unde sa petreaca iarna si vara urlatoare si apoi s-o ia catinel spre vestul Mediteranei si chiar sa treaca Atlanticul.
- S-au intors din drum sa stea la cheu ca sa incerce sa ridice catargul, mai bine la Sulina decat la Constanta
- Nu aveau nevoie de nimic decat de niste apa. Nu se poate, la Sulina n-ai unde sa cuplezi un furtun sa iei umpli rezervorul ca asa e lanoi cu turismul nautic.
-No bine drajilor, va las ca se face frig!
- Si cum facem sa ne dai si noua pozele pe care le-ai facut?
-O sa va pun pozele pe un site care se cheama Eurosail, il gasiti usor.

Imagine
Si apoi i-am tot vazul la cheul ala vreo 2-3 zile, si-au ridicat catargul cu o macara de-a locului si apoi au pregatit barca de plecare.
Imagine
Pana intr-o zi cand nu i-am mai gasit dimineata acolo, isi luasera talpasita. Bafta sa aveti!

Si aseara numai ma trezesc pe FB cu o pretena noua pe nume Anna, N-am cuplat imediat cine e dupa nume dar apoi m-am lamurit cand i-am revazut carliontii in poze. Ups, era marinareasa de la Sulina.
- Ce mai faceti, pe unde ati ajuns?
- Santem in Cannakale!
- Cum a fost drumul pana acolo?
- Pe Marea Neagra am avut furtuna si apoi a fost ok.
- Nu mergeti si voi la vreo koftelarie de pa malul stramtorii sa mancati ceva bun?
- Nu, ca toate restaurantele sant scumpe!
- Ei asi, stiu eu un doctor stomatolog de pe la noi care va poate recomanda ceva de mare exceptie: ayran la 4 paie si o scoica la 4 oameni!
- Nu stim noi de-astea!

Si atunci i-am trimis repede poza cu inghetata prajita, sa vada ce pierde.
Imagine
- Da' am cautat pozele noastre si nu le-am gasit.
- Ai dreptate, nu le-am pus ca m-am luat cu altele si am uitat pur si simplu.
- Da' o sa le pui, nu-i asa!
- Sigur ca o sa le pun: ma uit prin foldere, le aleg si le pun pe net sa va vedeti si va vada prietenii ca santeti vii si nevatamati!


Ceea ce, cu drag, am si facut!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
shark
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:17 pm

Re: Akali

Mesaj necitit de shark »

Frumos ......Drum bun si vant bun le uram ......

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Akali

Mesaj necitit de Florio »

Bine mai Romeo , si sa nu spui tu pana acum de frumoasa unguroaica si bitziclurile de pe velier ? Nu imi dau seama dupa perspectiva fortata a fotografiei, daca e chiar o barca de 33 picioare...pare mai mica.
Dar interesant e ca au plecat dincolo de jumatatea lui septembrie, cand e frig si ceata, iar Marea Neagra da cu spume peste bord !
Plecarea prin Iulie- August ar fi insemnat o frumusete de calatorie pe Dunare, mare ar fi fost o bomboana, tarmul Bulgaresc ar fi putut fi vizitat cu succes, iar pana sa se raceasca vreme, deja erau prea la sud ca sa ii mai prinda.
Dar poate asa li s-or fi aranjat lor treburile ;) .

Am vazut bicicleta la bordul a doua veliere de "cursa lunga" anul asta. Cred ca e un "must" pentru cei ce calatoresc mult cu barca .
Dar nu i-ai intrebat de ce nu folosesc velele ? Ar fi mai frumoasa calatoria si desigur, mai ieftina. Dupa cele relatate de tine, nu traiesc pe picior mare :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Akali

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Bine mai Romeo , si sa nu spui tu pana acum de frumoasa unguroaica si bitziclurile de pe velier ? Nu imi dau seama dupa perspectiva fortata a fotografiei, daca e chiar o barca de 33 picioare...pare mai mica.
Dar interesant e ca au plecat dincolo de jumatatea lui septembrie, cand e frig si ceata, iar Marea Neagra da cu spume peste bord !
Plecarea prin Iulie- August ar fi insemnat o frumusete de calatorie pe Dunare, mare ar fi fost o bomboana, tarmul Bulgaresc ar fi putut fi vizitat cu succes, iar pana sa se raceasca vreme, deja erau prea la sud ca sa ii mai prinda.
Dar poate asa li s-or fi aranjat lor treburile ;) .

Am vazut bicicleta la bordul a doua veliere de "cursa lunga" anul asta. Cred ca e un "must" pentru cei ce calatoresc mult cu barca .
Dar nu i-ai intrebat de ce nu folosesc velele ? Ar fi mai frumoasa calatoria si desigur, mai ieftina. Dupa cele relatate de tine, nu traiesc pe picior mare :)
Or fi plecat tarziu ca asa or fi putut, o s-o intreb pe Anna despre asta.

Bicicletele sant un must cand traiesti pe barca o perioada mai lunga. Iti extind aria de actiune cu vreo 10 km cele pliabile si minim 20 cele normale, depinde de cat de tin gluteii. In marine cei care stau mult pe barci se recunosc si dupa asa ceva.

Eu intai mi-am luat un Pegas din ala pliabil care atatea necazuri mi-a facut incat acum se odihneste sub forma de recif artificial pe fundul Adriaticii. Apoi m-am invatat minte si in 2007 am luat de la Dusseldorf o bicicleta pliabila din aluminiu care a fost nepretuita. A mai ruginit pe la aripi dar a fost atat de utila incat acum o tin in portbagajul masinii si o mai folosesc prin Bucuresti.

Despre vele: cred ca ei saracii ar fi navigat cu vele dar unde sa ridice catargul dupa Giurgiu? Am vazut o gramada care ajungeau la Constanta cu catargul pe roof, cred ca din cauza asta.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Akali

Mesaj necitit de Florio »

La Oltenita exista relicva santierului naval, unde mai activeaza o manutza de oameni, am auzit. Ar mai fi inca un loc unde se poate ridica arborada: la Cernavoda, imediat in aval de intrarea in canal (Dunare-M.N.) e un areal tot gen santier naval .
Dar uitandu-ma mai bine la poze, vaz ca au un catarg fractionat, cu coloana si arboret :?: ;coloana e montata in sarturi si arboretul sta calare pe barca, prins in niste cracane ;) . Dupa proportii, pare un catarg inaltut pentru barca asta ...cam la vreo 14 m .

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Akali

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:La Oltenita exista relicva santierului naval, unde mai activeaza o manutza de oameni, am auzit. Ar mai fi inca un loc unde se poate ridica arborada: la Cernavoda, imediat in aval de intrarea in canal (Dunare-M.N.) e un areal tot gen santier naval .
Dar uitandu-ma mai bine la poze, vaz ca au un catarg fractionat, cu coloana si arboret :?: ;coloana e montata in sarturi si arboretul sta calare pe barca, prins in niste cracane ;) . Dupa proportii, pare un catarg inaltut pentru barca asta ...cam la vreo 14 m .

Teoretic se poate ridica un catarg cu orice macara intalnita pe fluviu, inclusiv cu alea de culeg pietris de pe fund, ii atasezi la cupa o franghie si gata atelajul. In practica e bine sa fie o macara de cat mai mica capacitate pt un control cat mai bun al miscarilor, macaragiul de pe macaralele alea de 10t nu prea e invatat cu miscarile finute si astfel se poate intampla ce i s-a intmplat lui Mihai din Voluntari.

Cred ca ungurii aveau un catarg dintr-o bucata si ceea ce era vertical era ghiul, orizontal catargul si roll-focul.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Akali

Mesaj necitit de skipper »

Au trecut cu bine Marea Neagra si Marmara si acum cateva zile erau in Agios Evstratios cu gand de ajuns in Lesvos.
23 446- kellemes teljes h+ítsz+¬l- pillang+¦zunk.jpg
23 499- nagvitorla,a haj+¦ orr+íb+¦l, h+ítsz+¬lben.jpg
Imi place mult asta cu navigatia in cojoc!
23 402 Lal csak vezet- +¬s vezet. +¬s biztons+ígi hevederrel ki van k+¦tve!.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: Akali

Mesaj necitit de menestras »

Alain Delon de Orastie. Original.

Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Akali

Mesaj necitit de sss »

Habar n-aveti bei, peisani! E un neopren breathable ecologic brend Columbica cu certificat de origine din Marginimea Sibiului!!! :lol: :lol: :lol:

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Akali

Mesaj necitit de Florio »

Nu fiti invidiosi, stiti ca oaia nu te tradeaza la frig ! :) Important e sa nu improaste Egeea cu stropi, ca altfel stie marinarul din poza de ce a tras pe el cojoaca si nu altceva.
Eu remarc o chestiune mai serioasa : hamul cu care e asigurat . Eee..... frica pazeste pepenii :)
Daca s-ar tine cont si pe la noi, ar fi mai putini raportati la stirile de seara.

Scrie răspuns