pilot canare

Locuri pe unde am fost: sfaturi, recomandari, atentionari, tepari
Scrie răspuns
ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

pilot canare

Mesaj necitit de ghyoc »

are cineva un pilot pentru canare ? dau bere :-)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pilot canare

Mesaj necitit de skipper »

ghyoc scrie:are cineva un pilot pentru canare ? dau bere :-)
Are. Si chiar mai multe editii. Dar nu-l da pana nu spui la ce-ti trebuie!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Re: pilot canare

Mesaj necitit de ghyoc »

incerc sa-mi fac drum pe acolo sa ma dau un pic cu barca, nu e vorba de vreo traversada sau alta mare fapta de arme.
sint niste scoli rya pe acolo si ma gindeam sa mai fac un curs cu unii dintre ei

apropos de scoli rya, nu stiu daca ati auzit de baietii astia http://www.yachtingmonthly.com/news/530 ... 0-forecast

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pilot canare

Mesaj necitit de skipper »

Ai ghidul insulelor din Atlantic la topicul de resurse.

Cat priveste pe fericitii cu trainingul la F11 s-ar putea ca tocmai asta sa fi cautat daca erau intr-un Heavy Weather Sailing Training, curs pe care si eu l-as face.
Daca nu, instructorul a cam imbulinat-o si nici scoala nu o sa se simta prea bine. O sa sap pe net sa vad amanunte. In mod normal trainingurile lor se tin pana la F7, stiu si examene care s-au dat pe F7 dar nu mai mult.

LE: deja topicul referitor la accident are 44 de pagini pe YBF. Se anuntase F10 si bezmeticii aia au iesit cu barca desi nu erau in HWST, ce sa spui mai mult de atat! Bad planning, bad execution, bad management (again). Bine ca au scapat toti!
De pe YBF:
- Skipper deserves an Honorable Mention in the coming years Darwin Awards.
- Skipper...briefly interviewed on local TV as he stepped ashore, he was full of smiles, still looking like he enjoyed every minute of it.
- A freak wave? In a force 10? Who'd have thunk it?
- We could do without cowboys like this in the industry.
- maybe Hot Liquids' future is with training the SBS ?!
- There is a reason why F6 is called a Yachtsman's gale.
- I don't go to sea when a Force 8-10 is forecast. I'm happy to admit that in that situation, I'd return to my armchair. IMHO it is the sound & sensible thing to do. It is called Seamanship.


LE2: Vad ca tot acolo l-au salvat cu elicopterul pe unul care iesise la vasle pe F12. Oare ce mananca baietii astia?
Ultima oară modificat Vin Ian 06, 2012 4:16 pm de către skipper, modificat de 6 ori în total.
Motiv: LE, LE2, YBF
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Re: pilot canare

Mesaj necitit de ghyoc »

Multumesc pt pilot , am descarcat ma apuc sa studiez. Dau o bere cu proxima.
Din fericire pentru oamenii astia, atit echipajele de pe elicoptere cit si voluntarii de la RNLI stiu ce fac.
Eu am avut placerea sa ii vad pe cei de la RNLI antrenindu-se in Dun Laoghaire si se balaceau in apa aia de 6-7 grade de ziceai ca sint foci :-)

Scrie răspuns