BarcaWeek

Unde, cand, cum, cine cu cine, in ce scopuri, poze compromitatoare
Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de Florio »

Bun, pai de aici putem avea pareri din care sa extragem ceva. Parerea mea:

Dunarea, oricat ar fi ea de scazuta, e un loc frumos pentru BarcaWeek . Pe de o parte noi nu avem cine stie ce mari veliere, iar trasele care pot fi facute pe Dunare au si apa si locuri de popas ( insule sau zone din afara senalului ) si puncte de aprovizionare .
O problema pe care o vad eu pentru velierele mai maricele si mai putin transportabile, este ca pe Dunare e fain sa cobori :). Asta inseamna ca barcile trebuiesc duse in amonte.
In rest, toate bune.
O BarcaWeek din zona Cernavoda (sau chiar mai jos ), prin delta, cu iesiri apoi pe mare , cred ca e mirifica :) . Stiu ca timpul e buba, dar cred ca daca aceasta visare frumoasa isi gaseste si o forma foarte atractiva (traseu, organizare), ne va mobiliza pe multi.
Totodata cred ca o asemenea tura va putea avea un nucleu de 2-3 barci care isi permit aceasta vacanta, iar celelalte pot veni in primul si ultimul weekend, pe firul traseului, in functie de -iarasi- timpul pe care si-l pot aloca. Pentru ca altfel e greu sa gasesti un numitor comun al tuturor.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:....O BarcaWeek din zona Cernavoda (sau chiar mai jos ), prin delta, cu iesiri apoi pe mare , cred ca e mirifica :) . Stiu ca timpul e buba, dar cred ca daca aceasta visare frumoasa isi gaseste si o forma foarte atractiva (traseu, organizare), ne va mobiliza pe multi.
Totodata cred ca o asemenea tura va putea avea un nucleu de 2-3 barci care isi permit aceasta vacanta, iar celelalte pot veni in primul si ultimul weekend, pe firul traseului, in functie de -iarasi- timpul pe care si-l pot aloca. Pentru ca altfel e greu sa gasesti un numitor comun al tuturor.
Asta este mai mult Raid sau Rally cum ii zice pe afara: de la A la B cu etape cat se poate de lungi, scopul principal este calatoria/sailingul intre popasuri.
La BW/TYW scopul este funul in etape iar calatoriile intre popasuri sant reduse la minim.

Pt Rally intern ma gandisem la Azuga-Cenavoda-Braila-Tulcea-SfGh-Eforie dar BW e prioritatea pt a testa capacitatea organizatorica.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:
Pt Rally intern ma gandisem la Azuga-Cenavoda-Braila-Tulcea-SfGh-Eforie dar BW e prioritatea pt a testa capacitatea organizatorica.
Agigea ?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:
skipper scrie:
Pt Rally intern ma gandisem la Azuga-Cenavoda-Braila-Tulcea-SfGh-Eforie dar BW e prioritatea pt a testa capacitatea organizatorica.
Agigea ?
Corect, Efendi, Agigea = capatul Canalului, nu Azuga, cred ca-mi statea gandul la Bere! Sau la ski!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de Florio »

Ai dreptate, nu m-am gandit niciodata ca as putea scurta, folosind canalul. In fond sunt 65 km in amonte, castigand 320 km de Dunare si delta, pana la Sf. Gheorghe.
Cunoaste cineva conditiile de ecluzare sau conditii speciale de navigatie in canalul Dunare-Marea Neagra ?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Ai dreptate, nu m-am gandit niciodata ca as putea scurta, folosind canalul. In fond sunt 65 km in amonte, castigand 320 km de Dunare si delta, pana la Sf. Gheorghe.
Cunoaste cineva conditiile de ecluzare sau conditii speciale de navigatie in canalul Dunare-Marea Neagra ?

Da, le pun eu mai incolo dupa ce adun si celelate ecluze de Dunare = Portile de Fier. Am 4 mai imi tr 2.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Barca Week

Mesaj necitit de Florio »

Stiu ideea e veche de 2 ani, insa atat de faina, cat sa ma "bantuie" alaturi de visele frumoase .
Si fiindca noi nu am reusit inca sa o punem in aplicare, ma bucur cand vad ca altii pot :
Sunt probabil oameni fara mari pretentii de navigatori, dar se pare ca nu le lipseste cheful de distractie pe apa :) . Aici e un filmulet despre cum se strang de prin diverse zone ale apelor, navigand cu vele, reusind sa se bucure de tot ceea ce ne bucura si pe noi :
Sunt barci fara pretentii mari dar sustin bucurii mari .
Daca ma intrebati ce m-a gasit deschizand acest topic, va spun ca nu mai am stare. Chiar daca peste trei saptamani si un pic urmeaza sa plecam din Atena pe mare. Sau poate tocmai din acest motiv.

Insa ideea lui Skipper de a organiza si noi un "Barca Week" imi pare atat de seducatoare, incat acum in prag de nou sezon ma arrrde sa o aduc in discutie ;) . Ca frumos ne-am mai distra timp de o saptamana, fiecare cu barcuta lui, intr-o zona gen Sacalin, unde ai marea pe o parte si delta pe cealalta, unde vine pestele la tine sa ia forma de saramura, prajeala sau bors pescaresc, , berea si vinul te hidrateaza dupa o plaja mulcoma, balaceala racoritoare te face sa simti vacanta in fiecare celula .
Ce lula mea ?!(citat Gheorghe Dinica)

O facem sau ba ? :)

P.S>
SI nu e musai sa ne distram mulcom, putem pune si de o mica regata asa...ca baietii :D Pariuri sportive, pe can-ul de bere ! Subsemnatul filmeaza HD si pe apa si sub apa , n-aveti mediu in care sa scapati ! Intalni-v-as ! :P

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Barcaweek

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Sa-ti tie Dumnezeu bunele obiceiuri (vorba unui indragit apropiat al velei ) ! Daca ai sa faci asta, eu pun umarul cu mare drag !

Pai daca-i pe asa ia incepe tu o lista de propuneri de popasuri si o perioada.
Eu ma gandisem la prima sapt din septembrie si printre popasuri: Sacalin, marina Sf Gh, insula de pe bratul Sf Gh aflata la intrarea in Canalul Eranciuc, intrarea pe canalul Dunavat.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Barcaweek

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:
Florio scrie:Sa-ti tie Dumnezeu bunele obiceiuri (vorba unui indragit apropiat al velei ) ! Daca ai sa faci asta, eu pun umarul cu mare drag !

Pai daca-i pe asa ia incepe tu o lista de propuneri de popasuri si o perioada.
Eu ma gandisem la prima sapt din septembrie si printre popasuri: Sacalin, marina Sf Gh, insula de pe bratul Sf Gh aflata la intrarea in Canalul Eranciuc, intrarea pe canalul Dunavat.
De acord cu tot, dar daca se poate putin mai inainte de inceputul lui septembrie.
Luna asta incepe sa fie imprevizibila si ca timp frumos, si ca mare agitata, si ca temperaturi de balaceala . De exemplu, chiar septembrie 2011 a marcat toate cele enumerate de mine. Am mai prins vreme de o baie in larg, insa numai eu. Nimeni n-a mai vrut sa faca aroganta asta :D

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Barcaweek

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:
Florio scrie:Sa-ti tie Dumnezeu bunele obiceiuri (vorba unui indragit apropiat al velei ) ! Daca ai sa faci asta, eu pun umarul cu mare drag !

Pai daca-i pe asa ia incepe tu o lista de propuneri de popasuri si o perioada.
Eu ma gandisem la prima sapt din septembrie si printre popasuri: Sacalin, marina Sf Gh, insula de pe bratul Sf Gh aflata la intrarea in Canalul Eranciuc, intrarea pe canalul Dunavat.
Sa le luam pe rand:

-Sacalin - superb ! Am vazut niste poze cu un ranger ce calarea nebuneste un dinghi. Vreau si eu acolo !
-Insula din buza canalului Erenciuc- Valabil ! Am innoptat acolo odata, e ca un golfulet in afara senalului navigabil . Canalul e larg, apa suficient de adanca, sare pestele dimineata, cu plescaieli !
-Intrarea in Dunavat. Bun loc, dar as opta pentru buclele facute de canalul vechi, unde apa curge mai mulcom si e liniste. In plus de asta e aproape de localitate, deci nu ramanti fara bere; si nici eu fara vin :) .
-Marina Sf. Gheorghe e ok numai pentru carburant si cine vrea sa manance la un restaurant. Eu nu :) .
-As mai propune Uzlina. Cred ca 4 locuri de vizitat in 7 zile , e arhisuficient . Ce spui Romeo ?

Scrie răspuns