BarcaWeek

Unde, cand, cum, cine cu cine, in ce scopuri, poze compromitatoare
admin
Site Admin
Mesaje: 46
Membru din: Lun Noi 22, 2010 6:46 pm

Barcaweek

Mesaj necitit de admin »

Imi cer scuze pentru ca am sters din greseala frumusetea aia de topic pe care ati inceput-o la De-a valma.
L-am mutat aici si cand l-am sters din categoria originala s-a sters si aici si m-am luat cu mainile de cap ca nu se mai poate recupera. E o meserie grea asta de Admin si sper sa puteti scuza greselile uceniciei.


Oricum:
- N-am uitat de BarcaWeek, au contraire!
- ideea originala era sa stam mai mult pe barci decat pe uscat, indiferent de marimea si numarul barcilor
- cred ca va fi necesara si cazarea pe uscat/ camparea la corturi sau camping sau asa ceva macar la prima editie. Zonele permise pt asta sant f putine in Delta.
- voi incepe sa ma ocup de organizare dupa ce ma intorc din ST, dupa 07 mai.
- un loc bun de asa ceva (camparea inclusiv) ar putea fi Capitania Cot Condura, la dom. capitan Nea Misu Tulceanu.

Pana atunci poate reusim sa ne punem de acord cu forma, durata si datele imprietenirii, locatia exacta din Delta tinand de f multi factori care inca nu sant inca pe deplin lamuriti.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Barcaweek

Mesaj necitit de Florio »

Sa-ti tie Dumnezeu bunele obiceiuri (vorba unui indragit apropiat al velei ) ! Daca ai sa faci asta, eu pun umarul cu mare drag !

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

BarcaWeek

Mesaj necitit de skipper »

navigator scrie: ...Spuneti-mi va rog, ce e cu ideea "barca-week". Fara sa stiu despre ce este vorba suna bine.
Dupa ce-am fost la The Yacht Week m-am gandit ca am putea face asa ceva si la Romanica.
In principiu ar fi o saptamana de haladuit cu barcile si in fiecare seara poposit in alt loc, de preferinta nu in marine, porturi sau locuri amenajate ci cu barcile legate pluta.
Diferentele fata de tura cu lotcile stau in primul rand la traseu unde tr sa ai minim 2m de apa tot timpul, apoi de posibilitatile de cazare si entertainement (putem sta in mijlocul lacului sau in orice loc pustiu fara probleme), apoi de raza de actiune mult mai mare, apoi de faptul ca putem iesi pe mare fara probleme si face o etapa SfGh-Sulina de exemplu sau un popas peste noapte sub digul Sulinei. Si de ARBDD care poate sa treaca niste lotci cu vederea dar o turma de veliere mai greu. Etc etc.
Pregatirile nu sant mai avansate pentru ca nu am barca data la apa sa pot face o recunoastere a traseului.

Trei rugaminti la tine:
- sa te prezinti asa cum a facut toata lumea care posteaza aici
- sa nu uiti ca oamenii sant liberi sa scrie (sau sa nu scrie) fiecare pe ce forum vrea si nu au nevoie de indicatii/chemari pt asta
- daca stii niste locuri de popasuri pt Barcaweek care s-ar preta la conditiile de mai sus.
Ultima oară modificat Mar Ian 17, 2012 7:32 pm de către skipper, modificat 1 dată în total.
Motiv: link
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

navigator
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 15, 2012 4:51 pm

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de navigator »

skipper scrie:
navigator scrie: ...Spuneti-mi va rog, ce e cu ideea "barca-week". Fara sa stiu despre ce este vorba suna bine.
Dupa ce-am fost la The Yacht Week m-am gandit ca am putea face asa ceva si la Romanica.
In principiu ar fi o saptamana de haladuit cu barcile si in fiecare seara poposit in alt loc, de preferinta nu in marine, porturi sau locuri amenajate ci cu barcile legate pluta.
Diferentele fata de tura cu lotcile stau in primul rand la traseu unde tr sa ai minim 2m de apa tot timpul, apoi de posibilitatile de cazare si entertainement (putem sta in mijlocul lacului sau in orice loc pustiu fara probleme), apoi de raza de actiune mult mai mare, apoi de faptul ca putem iesi pe mare fara probleme si face o etapa SfGh-Sulina de exemplu sau un popas peste noapte sub digul Sulinei. Si de ARBDD care poate sa treaca niste lotci cu vederea dar o turma de veliere mai greu. Etc etc.
Pregatirile nu sant mai avansate pentru ca nu am barca data la apa sa pot face o recunoastere a traseului.

Trei rugaminti la tine:
- sa te prezinti asa cum a facut toata lumea care posteaza aici
- sa nu uiti ca oamenii sant liberi sa scrie (sau sa nu scrie) fiecare pe ce forum vrea si nu au nevoie de indicatii/chemari pt asta
- daca stii niste locuri de popasuri pt Barcaweek care s-ar preta la conditiile de mai sus.
Imi pare rau!
Nu am avut intentia sa fac valuri, ci sa fim pe valuri. Desigur fiecare are libertatea sa scrie unde vrea - problema este a mea: nu am atentie distributiva.

Nu mi-e foarte clar unde vreti sa faceti barca week exclusiv pe mare sau si prin Delta.
pentru Mare nu stiu sa fac recomandari si nu cred ca stiu mai bine decat voi (Gura portitei si periboina - poate).

Pentru delta:

Ati putea face canalul de centura Sf. Gheorge - sulina (cu exceptia unor liziere si maluri mai inalte in apropiere de Sfantu) puteti naviga cu velele. Ar mai fi o problema cu un vad pentru trecerea vitelor la 1/3 de sfantu
As recomanda si Canalul Dunavat - pana la intersectia cu canalul Cocos (cel putin) . La primavara voi face tura sa analizez posibilitatea trecerii cu veliere in Razxim
Pentru Razim - este o discutie separata - voi reveni cand pot.

Scuze pentru omiterea prezentarii - o voi face cat pot de repede

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de Florio »

navigator scrie: Nu mi-e foarte clar unde vreti sa faceti barca week exclusiv pe mare sau si prin Delta.
pentru Mare nu stiu sa fac recomandari si nu cred ca stiu mai bine decat voi (Gura portitei si periboina - poate).
Pentru delta:
Ati putea face canalul de centura Sf. Gheorge - sulina (cu exceptia unor liziere si maluri mai inalte in apropiere de Sfantu) puteti naviga cu velele. Ar mai fi o problema cu un vad pentru trecerea vitelor la 1/3 de sfantu
As recomanda si Canalul Dunavat - pana la intersectia cu canalul Cocos (cel putin) . La primavara voi face tura sa analizez posibilitatea trecerii cu veliere in Razxim
Pentru Razim - este o discutie separata - voi reveni cand pot.

Scuze pentru omiterea prezentarii - o voi face cat pot de repede
La traseul din delta importanta e adancimea apelor, pentru pescajul barcutelor cu vele .Fiindca se va merge cu motor, nu e spatiu si nici vant pentru a desfasura velatura.
Despre zona Chilia si accesibilitatea golfului Musura stii ceva, Paul ?


P.S>

Prezentarea onorabililor membri se face aici : viewtopic.php?f=13&t=6

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raid Romania

Mesaj necitit de skipper »

navigator scrie:....Nu mi-e foarte clar unde vreti sa faceti barca week exclusiv pe mare sau si prin Delta.
pentru Mare nu stiu sa fac recomandari si nu cred ca stiu mai bine decat voi (Gura portitei si periboina - poate).

Pentru delta:

Ati putea face canalul de centura Sf. Gheorge - sulina (cu exceptia unor liziere si maluri mai inalte in apropiere de Sfantu) puteti naviga cu velele. Ar mai fi o problema cu un vad pentru trecerea vitelor la 1/3 de sfantu
As recomanda si Canalul Dunavat - pana la intersectia cu canalul Cocos (cel putin) . La primavara voi face tura sa analizez posibilitatea trecerii cu veliere in Razxim
Pentru Razim - este o discutie separata - voi reveni cand pot.
In principiu ma gandesc la Delta pt ca mare nu ai unde sta 7 zile si poti avea neplacuta surpriza sa ai vreme rea de sa nu poti iesi din marina si atunci ar trebui sa stam numai la tarm. Asa in Delta am fi feriti de vremea rea si am putea sa ne facem traseul indiferent de capriciile vremii.

Canalul de centura: am fost pe el de doua ori si am dat de apa mica, 1 m si nu numai la vadul vacilor, asta la cota normala la TL. Daca vrem sa vina veliere ne trebuie 2 m de apa pe care cu informatiile de acum nu ii gasim decat pe bratele mari ceea ce ne-ar limita serios optiunile.
Si la iesirea in Sulina exista cabluri electrice pe la 16 m inaltime aproximativ, ceea ce iarasi ar fi o problema pt catargele mai inalte.

Nu se pune problema de navigat cu vele in principal decat pe lacuri, in rest lizierele de copaci isi fac treaba foarte bine de a proteja canalele de vant, si asta e valabil chiar si pe Sulina. Etape cu vele am putea face pe lacuri sau la o iesire pe mare. Cum ar fi Regata Lacul Rosu?!

Deocamdata nu pot face decat supozitii si estimari de birou, ar trebui sa merg in recunoastere cu sonarul pentru a fi sigur de toate datele si a cladi un traseu rezonabil plus trasee de rezerva. Deocamdata caut o solutie tehnica pt a culege datele astea cat mai eficient.

Chiar daca s-ar putea intra in Razim pe unul din cele trei canale mari nu cred ca gasim acolo cei 2 m de apa necesari.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de menestras »

Barca week de la portile de fier la sulina. Ai apa si in fiecare seara ai unde sa tragi la mal si sa faci o groaza de lucruri. Ba la noi, ba la bulgari

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de skipper »

menestras scrie:Barca week de la portile de fier la sulina. Ai apa si in fiecare seara ai unde sa tragi la mal si sa faci o groaza de lucruri. Ba la noi, ba la bulgari
Da dar nu!
1. Aia nu mai e BarcaWeek e BarcaMonth sau BarcaSummer
2. Daca e o vara din aia de care avem parte din ce in ce mai des, baietii aia care calca 2m de apa se pun pe uscat repede si asteapta toamna pe vreun banc de nisip in Bulgaria. Nu frumos.
3. Ideea nu este sa tragi obligatoriu la mal, ci sa socializezi cu barcile legate una de alta fie asa

Imagine

fie asa
bodrum cup 2004 ph kadir 01.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de menestras »

Ma gandeam ca prea multe locuri cu apa asa mare nu prea gasesti

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BarcaWeek

Mesaj necitit de skipper »

menestras scrie:Ma gandeam ca prea multe locuri cu apa asa mare nu prea gasesti
Asta e una din marile probleme pe care nu le-am rezolvat inca. Alta e ARBDD.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns