Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Despre cursele de barci, regate, raliuri, transaturi, et caetera
n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de n.adrian »

Pe 24-26 iunie 2011 in Mangalia se va desfasura o regata organizata de Yacht Club Regal Roman, cu rating ORC, info www.ycrr.ro.
M-am agitat sa iau niste oameni din zona noastra pe barca sa vada cam despre ce este vorba la o cursa, sper sa reusim sa facem ceva.
Nu va dau numele "bibicilor" inca, o sa ii antrenez vineri de o sa le iasa pe nas, ca lumea zice ca e simplu sa scoti gin-ul pe sub foc si apoi focul in fata gin-ului.
Ma mai gandesc daca ii pun sa schimbe si focul de 140% cu ala de 95% si tot asa :)))
Focul ala de 140% are 100 kg, jur :))
Dar au noroc, vantul e tare slab, ca daca era mai binisor, pe la 15 Kn si nu te arunci pe burta pe gin sa il tzii pe punte si ai norocul sa se umfle cu tine intr-o pozitzie "incomoda" ajungi instant in apa :)))

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de n.adrian »

Oricum , daca aveti drum la mare in weekend, poate va aruncati un ochi la Mangalia, o sa fie frumos ca sunt numai curse inshore :)

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de n.adrian »

Dupa previziunea meteo in WE, o sa fie funny, adica in prima zi vant super slab 3, 4 Kn iar duminica ...........cu rafale de 30Kn. Pana acum 2 zile era mai ...interesant duminica, erau rafale la 42 :))
Dar deja duminica e bine de noi :)) sa vedem sambata, poate pana atunci se mai decaleaza :))

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de n.adrian »

Si ca sa imi aduc si eu "obolul" la comunitatea de barcagii de uscat sau croaziere lejereanu, la regata Regele Ferdinand si Cupa Marsuinul i-am cooptat pe Bogdan Buciu si pe Ionut Haralambie. Bogdan ca vrea sa isi construiasca un "velier" pe caiac, iar pe Ionut din admiratie pentru ceea ce a facut sa fie Oceanya.
O sa ne vedem vineri dimineatza in Tomis, unde o sa ies cu ei cu Hanse 540e la antrenamente. Sper ca in ziua de vineri sa pot sa ajung cu ei la un rezultat satisfacator in ceea ce priveste manevrele si la cursa "sa facem o figura frumoasa".
Din pacate "oficialul" EUROSAIL, nu ne va onora cu prezenta :(((

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de n.adrian »

Se pare ca duminica o sa avem un vant bun de ridicat vele, a scazut, eu sper sa nu mai scada, ajungem sa fie si duminica precum sambata :(( sa ne dam in lighean :(
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de skipper »

n.adrian scrie:Si ca sa imi aduc si eu "obolul" la comunitatea de barcagii de uscat sau croaziere lejereanu, la regata Regele Ferdinand si Cupa Marsuinul i-am cooptat pe Bogdan Buciu si pe Ionut Haralambie. Bogdan ca vrea sa isi construiasca un "velier" pe caiac, iar pe Ionut din admiratie pentru ceea ce a facut sa fie Oceanya.
O sa ne vedem vineri dimineatza in Tomis, unde o sa ies cu ei cu Hanse 540e la antrenamente. Sper ca in ziua de vineri sa pot sa ajung cu ei la un rezultat satisfacator in ceea ce priveste manevrele si la cursa "sa facem o figura frumoasa".
Din pacate "oficialul" EUROSAIL, nu ne va onora cu prezenta :(((
Mai sa fie, brava la voi! Abia astept impresiile lui Bogdan si mai ales niste poze.
Din pacate chiar nu cred ca pot sa ajung, mi-e total peste mana!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de n.adrian »

Sa speram ca le posteaza :) mai ales ca a iesit pe locul I :)) Dibac :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de skipper »

n.adrian scrie:Sa speram ca le posteaza :) mai ales ca a iesit pe locul I :)) Dibac :)
Si impresiile tale dupa trei zile (si nopti) grele? Ca ceva poze am vazut (noroc cu yachtsgirls ca mai posteza ceva ca yachtsmenii erau la sirtaki)! Iasas!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de n.adrian »

Pai eu...pana mea, cerem opinia florii despre fruct ?
A fost cam najpa ca duminica nu s-a mai tinut cursa din considerente de viteza vantului, ca noi cu 24.5 to, nu aveam subiecte, altii de se zbenguiau la 4 Kn...nu au iesit din port, dar deh, nu poti sa le ai pe toate :))

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regata Regele Ferdinand I si Cupa Marsuinul

Mesaj necitit de Florio »

Fromosule, te rugai de vant inaintea regatei, si vantul a venit ! :)
A venit din gros, pana la 50 noduri, de nu puteam sta in picioare . EU am inregistrat 93 km/h ...viteza buna de zburat acoperisul de pe case :) !
Alta data cand vorbiti cu vantul, rugati-l si voi sa vina, dar mai cu masura :) :)


P.S>
Luni, cand am legat barca la ponton in Tomis, in incinta portului bateau valuri cu spuma si in jurul portului se ridicau perdele de nisip, ca furtunile din Bagdad ! :)

Scrie răspuns